M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                              

Hakikat İslamda  

      

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
işini seven bir psikolog cezaevine ziyarete gider
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
1004
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
işini seven bir psikolog cezaevine ziyarete gider
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
işini seven bir psikolog cezaevine ziyarete gider
Sevgi: sevgi ve kabul görerek büyüyen ergenler dış dünyanın zorluklarına, dışlanan ve yeterince sevgi görmeden büyüyen ergenlere göre daha kolay alışmaktadırlar.


Bu gençler, başkalarını beğenme , taktir etme, değer verme ,başkalarının başarılarına gurur duyma konusunda sorun yaşamıyorlar ve insanlarla başarılı ilişkiler kurabiliyorlar. Sevgiden mahrum büyüyen Ergenler ise, dikkatleri üzerine çekip ilgi merkezi olmak için uygunsuz davranışlar gösterebilirler veya isyankar biçimde hareket edebilirler.


Duyguların bastırıldığı sevginin beli edilmediği bir ortamda yetişen gençlerde donukluk ve duyusal tepkilerde azalma görülür.


Bu gençler başkalarıyla daha az girişimde bunmakta ,benlik değerini gerçekci biçimde algılayamadığından kendisini değersiz bulmaktadır.
Korku:Çocukluktaki korku türleri ergenlikte de devam eder.Ancak olgunlaştıkça korkunun nedeni veya korkuyu doğuran olay ve durumların türü de değişir.

Ergenin korkuları üçe ayrılır

1- Olay veya nesnelere karşı duyulan korkular: yılandan, köpekten, doğal afetlerden ..vb korkmak.

2-Genel korkular:Ölümden, hasta olmaktan fakirlikten,okul başarısızlığından..vbkorkmak.

3-Sosyal ilişkilerden duyulan korkular:Yeni insanlarla tanışmaktan, yeni ortamlara girmekten korkabilirler.

Ergenlikteki korkular gencin yaşına zekasına, duygusal ve sosyal olgunluğuna , kendine olan güvenine çocuklukta ne tür korkulara karşı şartlandırıldığına bağlı olarak değişebilir.

Gençlerde kaygı ve endişe

Kaygı: Kaygı, durumluk ve sürekli olmak üzere iki şekilde incelenir.Ergenlikte her iki türdeki kaygı da görülebilir. Bedence ve boyca hızlı büyüme ve gelişmede cinsel biyolojik olgunlaşmada ortaya çıkan yeni durumlara alışma sürecinde yaşanan kaygı doğrucu olabilir. Öğretmenin grup içinde kendisine yönelttiği soruları cevaplandırırken ya da sınıf içi tartışmalara katıldığında bir kısım çocuk ve ergenlerin heyecanlandığı ve kaygılandığı gözlenmektedir.

Üzülme ve düş kırıklığına uğrama: Ergende üzüntü ve kırgınlık yaratan olay ve durumlar çok çeşitlidir. Karşı cins tarafından beğenilmeme, aşkta hayal kırıklığına uğrama , arkadaşları arasında yeterince kabul görmeme, reddedilme, tenkit edilme, azarlanma ergende üzüntü ve kırgınlığa neden olabilir.

Öfke ve kızgınlık: Ergen öfke ve kızgınlığını ne zaman kimlere karşı dışa vuracağını ne zaman bastıracağını bilemez. Ergenler duygularını çok yoğun yaşadıklarından bu yoğunluk içindeki dalgalanlanmalara paralel olarak duygusal kaoslar ve değişimler yaşayabilmektedirler.

Bağırma: Öfkeyi ifade için kullanılan sert ifadeler, kızgın, yüksek tonda söylenmiş sözler vardır yada dil iğneleyici ve alaycı ifade taşımaktadır.

Bir hikaye

İşini seven bir psikolog cezaevine ziyarete gider. Burada bir gençle tanışır. Gencin omzuna dokunur, ona " sen çok iyi bir gence benziyorsun, sanırım bir hata yaptın, ama buradan çıktıktan sonra eğitimine devam eder ve iyi bir avukat olabilirsin..." der. Genç hayatta ilk defa kendisini birinin takdir ettiğini, ve adam yerine koyarak omuzlarına sevgiyle dokunduğunu görür ve psikoloğun yüzüne bakar " gerçekten mi? Diye sorar. Psikolog aynı kararlılıkla " evet gerçekten inanarak söyledim" der.

Aradan on yıl geçer, psikoloğun bürosuna biri gelir, elindeki çiçeği ona uzatır ve " çok teşekkür ederim hocam, bana güvendiniz, inandınız ben de cezaevinden çıktıktan sonra okudum ve avukat oldum" der. Psikolog şaşkın bir vaziyette başını kaldırır ve gence sarılır sonra, " bundan sonra seni sadece bir avukat olarak değil aynı zamanda örnek bir insan olarak da görmek istiyorum " der.



'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Twitter; @medine_fm

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
05-11-2013 07:46 PM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla 



işini seven bir psikolog cezaevine ziyarete gider
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap arabesk radyo