M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                              

      

 
Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Uzmanlar, kansere yakalanmış hastaların yaşam kalitesinin
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
541
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Uzmanlar, kansere yakalanmış hastaların yaşam kalitesinin
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Uzmanlar, kansere yakalanmış hastaların yaşam kalitesinin
Uzmanlar, kansere yakalanmış hastaların yaşam kalitesinin korunmasının ve gerekli tedavi imkanlarının sağlanmasının en az, kanseri önleme çalışmaları kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Türk Kanser Araştırmaları ve Savaş Kurumu Derneği Konya Şube Başkanı Dr. Eyüp Çetin, 1-7 Nisan Dünya Kanser Haftasıyla ilgili yaptığı açıklamada, kansere yakalanmış hastaların yaşam kalitesinin korunmasının ve gerekli tedavi imkanlarının sağlanmasının en az, kanseri önleme çalışmaları kadar önemli olduğuna vurgu yaptı.

Kapsamlı kanser tedavisinin mültidisipliner sağlık çalışanları grubu ile tedavi ve rehabilite edilmesi gerektiğini belirten Dr. Çetin, "Kanser tedavisinde görev alan sağlık çalışanlarının tümü, bireye mümkün olan en yüksek düzeyde işlev bağımsızlığına dönüş ve en iyi yaşam kalitesini temin etme yolunda kararlı bir tutum takınmalı ve alt yapı eksikliklerini gidermelidirler." dedi.

Kanser tedavisinde görev alan kişilerin çok geniş mesleki yelpazede olduğunu belirten Dr. Çetin, "Bu grupta onkologlar, psikologlar, rehabilitasyon hemşiresi, diyetisyenler/beslenme uzmanları, fizik tedaviciler, mesleki terapistler, sanat terapistleri, sosyal hizmet uzmanları, mesleki danışmanlar bulunuyor. Ayrıca çeşitli inançlara sahip din adamları da kanser tedavisinde yer almalıdır. Tüm bu uzmanlar çoğu zaman bir onkolog tarafından koordine edilmelidir. Hep birlikte çalışarak tedavi ve rehabilitasyon boyunca vaka konferansları aracılığı ile düzenli bilgi akışını kendi aralarında sağlamalıdırlar." diye konuştu.

Memleketimizde bu çapta bir ekibin bir arada olduğu merkezlerin yok denecek kadar az olduğuna dikkat çeken Dr. Çetin, " 2008 yılında 12 milyon olan Dünya geneli kanser vakalarının, 2030 yılında 27 milyon olacağı varsayıldığına göre hem ülkemizde hem de Dünya'da planlamalar bu doğrultuda yapılmalıdır. Günümüzde teşhisi konulan birçok kanser hastasının sağlıklı ortamlarda kemoterapi alma şansı standartların altındadır. Hükümetimiz Dünya kanser bildirgesine imza koyduğu için kanser sebeplerinin %50'sini teşkil eden sigara ve obezite ile ilgili yasal düzenlemeleri ileri düzeyde sağlamıştır. Kanseri önlemeye yönelik çalışmalarımız devam ederken tedavi ve rehabilitasyona yönelik alt yapı çalışmalarını da hızla tamamlamamız kaçınamayacağımız bir gerçektir." sözlerini kullandı.

Konya Türk Kanser Araştırmaları ve Savaş Kurumu Derneği olarak Konya'da öncülüğünü yaptıkları 'Umut Evi' modelinin çorbadaki tuz misali kaldığını belirten Dr. Çetin, " Umarız bu tür çalışmalar tüm ülkemizde hızla yaygınlaşır. Kanser hastalarına konforlu bir hayat tarzı ve tedavi imkanı sunmuş olmak sebeplerin tespiti ile kanseri önleme çalışmaları kadar önemlidir."diyerek kanserin önlenmesi ve kanserle savaş konusunda daha duyarlı bir toplum oluşabilmesi dileğiyle konuşmasını tamamladı.

Kaynak: ZEDHABER, Haber7'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Playstore; Radyo Mevlana

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
04-02-2013 08:12 PM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Hareketsiz yaşam kemik erimesine yol açıyor admin 0 726 04-27-2013 09:29 AM
Son Mesaj: admin
  Hastaların yeni ilaçlara daha çabuk ulaşabilmesi için admin 0 1,040 04-02-2013 08:32 PM
Son Mesaj: admin
  aman dikkat Düğme Kansere Yol Açabilir admin 0 786 02-12-2013 09:21 AM
Son Mesaj: admin

Uzmanlar, kansere yakalanmış hastaların yaşam kalitesinin
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap arabesk radyo