M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                                

                                         

 

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Sual: Çocuğu olmayan - Radyo Mevlana
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
661
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Sual: Çocuğu olmayan - Radyo Mevlana
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Sual: Çocuğu olmayan - Radyo Mevlana
Sual: Çocuğu olmayan veya evlenmek isteyen veya herhangi bir dileği olanlar ne yapmalıdır?
CEVAP
Evlenmek isteyen veya çocuğu olmayan kimsesebeplere yapışmalı. İnsanbir işin neticesinin iyi mikötü mü olacağını bilemez. Muhakkak şu işim olsun diye ısrar etmemeliHayırlı ise olsun demeli.

Kur’an-ı kerim ve duaşartları gözetilerek okunursafayda verir. Okuyanın ve hastanın buna inanması gerekir. Kur’an-ı kerimin her harfi şifadırdileklere devadır. ü teâlâ(Kur’an-ı kerimmüminler için şifa ve rahmettir) buyuruyor.

Çocuğu olmayan veya evlenmek isteyenler veya herhangi bir dileği olanlar şunları yapmalıdır:
1- İstiğfar okumalı. (Malım çokama çocuğum olmuyor. Ne yapayım?) diyen kişiyebir sahabi istiğfara devam etmesini söyledi. O da günde 700 defa istiğfar okurdu. Nihayet on çocuğu oldu. Hasan-ı Basri hazretlerinekıtlıktanfakirliktençocuğunun olmadığından şikayette bulunuldu. Hepsine de istiğfar etmesini söyledi. Sebebi soruluncaKur’an-ı kerimden üç âyet-i kerime okudu. Meali şöyle:
(Çok affedici olan Rabbinize istiğfar edin kigökten bol yağmur indirsin; sizemal ve oğullar ile yardım etsinsizin için bahçelerırmaklar versin.) [Nuh 10-12]

Çocuklarını idarede sıkıntı çeken bir sahabiye Peygamber efendimiz(Neden istiğfar etmiyorsun? Ben günde yüz defa istiğfar ederim) buyurdu. İstiğfar edileceği zaman yüz defa (Estağfirullah min külli ma kerihallahEstağfirullah elazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh) demeli ve manasını düşünerek söylemeli.

Manası şöyledir:
(Razı olmadığın şeylerden yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru. Kendisinden başka ilah bulunmayan haykayyum ve azim olan ’a istiğfar eder ve günahlarıma pişman olup Ona sığınırım.) [Azimzatı ve sıfatları kemaldeHayezeli ve ebedi bir hayatla diri olanKayyumzatı ile kaim olanyarattığı her şeyi varlıkta durduran demektir.]

2- Dileğine kavuşmak içiniki rekat namaz kılıpsevabını Silsile-i aliyye denilen âlimlerin ruhuna hediye etmelibunların hürmeti için diye dua etmeli. Mesela“Ya Rabbihayırlı bir çocuk nasip eyle” diye dua edip“Bu duamı silsile-i aliyye büyükleri hürmetine kabul eyle” demeli. (Mekatib-i şerife)

Sabah ve yatsı namazından sonra silsile-i aliyyenin isimlerinisonra Fatiha okuyarak ruhlarına gönderiponları vesile ederek yapılan dua kabul olur. Tecrübe edilmiştir.

Ali Ramiteni hazretleri buyurdu ki:
(Günah işlememiş bir dil ile dua ediniz kikabul olsun!) YaniHuda dostlarının huzurunda tevazu eyleyinizyalvarınız dasizin için dua etsinler. İstigaseyani bir Veliye tevessül debu demektir.
[İsa aleyhisselama gelip derler kidua ediyorsunuzdevasız hastalıklar iyi oluyor. Hangi duayı okuyorsunuzbize de söyler misiniz? İsa aleyhisselam da onlara okuduğu duayı söyler. Adamlar bir süre sonra tekrar gelirlerefendim okuyoruz okuyoruz bir şey olmuyoracaba bize yanlış dua mı öğrettiniz derler. İsa aleyhisselam(Dua doğru ama ağız yanlış) buyururyani doğru dua öğrettimdua aynı dua amaağız aynı ağız değil!]

3- Âyât-i hırzusulüne uygun okunur ve yanında taşınırsamurat hasıl olur.

4- Adakta bulunmalı. Mesela(Şununla evlenirsemsevabı Seyyidet Nefise hazretlerine olmak üzereiçinüç Yasin okumak nezrim olsun) denincebu dileğin kabul olduğu tecrübe edilmiştir.

5- Dua izinli okunmalı! M. Masum hazretleri buyuruyor ki: (Duayıâyet-i kerimeyi sevap kazanmak için okurken kimseden izin almaya lüzum yoktur. Bunlar şifa içinbir ihtiyacın hasıl olmasıbir müşkülün hallolması için okunurkentesir etmeleriüstadın izin vermesine bağlıdır.) Üstad vefat etmişsekitabından öğrenip okumak da izin almak olur. İzin alanizin verenin vekili olur. Vekilin okumasıüstad gibi tesirli olur.

6- Bir dileği olan aşağıdaki duayı okumalıdır. Kör bir zat gelip(Ya Resulallah! ü teâlâya dua etgözlerim açılsın) dedi. Peygamber efendimiz de(Kusursuz bir abdest al! Sonraya Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyaraksenden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam! Seni vesile ederekRabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbibu yüce Peygamberi bana şefaatçı eyle! Onun hürmetine duamı kabul et) duasını okumasını söyledi. O daabdest alıp dua etti. Hemen gözleri açıldı. [Tirmizi]
Bu duayı okuyanlarmaksatlarına kavuşmuşlardır.
Namaz kılmayanınharam işleyenin ve kalbi gafil olanın duası kabul olmaz. Ehl-i sünnet itikadında olmayanın okuması fayda vermez. Hak teâlâherşeyi bir sebep ile yaratmaktadır. Bir şeye kavuşmak isteyeno şeyin sebebine yapışmalıdır. Rabbimizinsana sıhhatşifa vermek içindua etmeyi.Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Çalışmadan dua edensilahsız harbe giden gibidir.) [Deylemi]


12-16-2012 08:19 PM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Sual: Yolculuğa çıkarken okunacak dua var mı? admin 0 618 03-22-2013 08:20 PM
Son Mesaj: admin
  Sekine Geçen Ayetlerin Mealleri --- Radyo Mevlana admin 0 778 03-22-2013 08:14 PM
Son Mesaj: admin
  Üçaylara girince okunacak dua - Radyo Mevlana admin 0 1,290 12-16-2012 08:59 PM
Son Mesaj: admin
  Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki: - Radyo Mevlana admin 0 917 12-16-2012 08:58 PM
Son Mesaj: admin
  İstiğfar ve Tevbe - Radyo Mevlana admin 0 1,111 12-16-2012 08:57 PM
Son Mesaj: admin
  Regaib Kandili'nde (Gecesi) Okunacak Dualar - Radyo Mevlana admin 0 1,029 12-16-2012 08:55 PM
Son Mesaj: admin
  İrade Kuvvetliliği için Okunacak Dua - Radyo Mevlana admin 0 1,204 12-16-2012 08:54 PM
Son Mesaj: admin
  Bir Gönül Duası.. - Radyo Mevlana admin 0 1,152 12-16-2012 08:53 PM
Son Mesaj: admin
  Lebbeyk Allahumme lebbeyk! - Radyo Mevlana admin 0 985 12-16-2012 08:51 PM
Son Mesaj: admin
  Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki: - Radyo Mevlana admin 0 1,008 12-16-2012 08:50 PM
Son Mesaj: admin

Sual: Çocuğu olmayan - Radyo Mevlana
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap arabesk radyo