M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                                

                                         

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Söz verip de onun yerine getirememek iki durumdan
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
686
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Söz verip de onun yerine getirememek iki durumdan
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Söz verip de onun yerine getirememek iki durumdan
Allah vaad etmiştir, vaadini yerine getirecektir


Söz verip de onun yerine getirememek iki durumdan kaynaklanır;

1) Cehaletten kaynaklanır; yani söz veren söz verdiği anda ilerisini bilemiyordu, şartlar değişince o da kararını değiştirdi.

2) Acz’den olabilir, söz veren verdiği sözü yerine getirecek kudreti sahip değildir. Verdiği söz boyunu aşkındır.

-Allah için bu iki durum söz konusu değildir. İnsan bu iki şeyden birini Allah hakkında düşündüğünde imannın dan olabilir. Bir kere Allah için vadini yerine getirmeme sebepleri ortada yok ki Allah vadini yerine getirmemezlik etsin.

-Sözü verip de yerine getirmemenin söz verilene bakan sonuçları da şöyledir.

1) Söz karşılığında yaptığı her şey karşılığını alamadığı için boşa gidecek

2) Söz verilen ya aldatılmıştır ya da aldanmıştır. Halk ifadesi ile kandırılmıştır. Kandırılmada cehaletten olabilir. Birilerini de bir şeyler vaad ederek kandırmak ahlaksızca bir davranıştır.

Eğer haşa (100.000bin defa) Allah söz vermiş ve sözünü tutmayacaksa Haşa çok büyük bir yalancı durumuna düşüyor. Bir insanı bile kandıran birinin yaptığı çirkin olurken haşa Allah milyarları kandırma çirkinliğini işlemiş oluyor. Eğer haşa durum böyle olursa Başta insanlığın kaymağı Peygamberler ve özellikle Hz Muhammed ve sahabi efendilerimiz de olmayan bir şeye kanmış (haşa yüzbin defa haşa) ve aldanmış oluyorlar. O kadar namazlar, oruçlar, çekilen sıkıntılar, çileler, iman uğrunda bir çok sıkıntıya katlanma her şey ama her şey boşuna olacaktı. Ahireti kabul etmemek Allah’ın vaadini yok saymak kabul etmesi imkansız durumları ortaya çıkarıyor.

Allah hakkında muhalleri düşünmek o kadar korkunç şeyler ki, Allah hakkındaki bir muhal olan Allah’ın çocuk edinmesi yalanı karşısında kainatını tavrını anlatan ayetler bu korkunç muhallere karşı yüz binler haşalara rağmen yüreğimizi titretiyor.

Kuran Meryem süresinde şöyle diyor. “88. "Rahmân çocuk edindi" dediler. 89. Hakikaten siz, pek çirkin bir şey ortaya attınız. 90. Bundan dolayı, neredeyse gökler çatlayacak, yer yarılacak, dağlar yıkılıp düşecektir! 91. Rahmân'a çocuk isnadında bulunmaları yüzünden.”

Allah’ın haşa sözünden döneceğini, bunun yanında bu güne kadar bütün inanan insanların haşa bir hiç uğruna aldatıldığını düşünmek Rahman çocuk edindi demekten daha korkunç bir iftiradır. Bunun diyen ve düşünenler için; “67-8. Neredeyse cehennem öfkesinden çatlayacak!...”

Oysaki Allah cc. Verdiği sözü yerine getireceğine ait binler örneği her gün her sene gözümüzün önüne getiriyor. Her gün mezara girer gibi yatağa yatıyoruz. Ölümün küçük kardeşi olan uykuya dalıyoruz sonra sabah olunca İsrafil’in sura üflemesi misal uyanıyoruz. Sonra her kış mevsiminde ben beyaz kefeni giymiş yerin altında geçmiş baharı hafızlarında taşıyan tohumcukların gelecek bahar da geçmişin aynı ve misli ile dirilişine şahit oluyoruz.


Ölmüş kurumuş kemiğe benzeyen ağaçların dallarının tekrar etlenmesi misali olan yeşil üniformalarını giyip ellerinde tatlı meyveleri yaz sofrasında insanlara ikram ederken görüyoruz. Bütün bunlar olurken oluşu ile buna benzeyen ahiretin olmayacağını düşünmek geçmişte binler baharı ihya eden zata karşı saygısızlık olur.'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Twitter; @medine_fm

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
05-15-2013 10:45 AM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Söz verip de onun yerine getirememek iki durumdan
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap