M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                                

                                         

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Rabbimiz kitabında, "biz insanı ahseni takvim üzere yarattık
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
1051
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Rabbimiz kitabında, "biz insanı ahseni takvim üzere yarattık
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Rabbimiz kitabında, "biz insanı ahseni takvim üzere yarattık
Rabbimiz kitabında, "biz insanı ahseni takvim üzere yarattık" (Tin, 4) buyurur. Ayeti kerimede geçen ahsen en güzel anlamında hemen akibinde gelen takvim ise, değer vermek, nizama koymak anlamında kullanılmaktadır . Ayetten anlaşılacağı üzere, Rabbimiz insanın ruh ve bedenini uyum içinde bir dengede yaratmıştır.

İnsanda " kamil insan" olma temayülü ve istidadı vardır fakat o çoğu zaman bu istidanı görmezden gelir ve nefsinin yönlendirmesi ile hareket eder.

İnsanın iyiliği de kötülüğü de kendinedir. Eğer bu kısacık ömrünü Allah'ın rızasına uygun şekilde geçirir ve hakikate tabi olursa iyiliğe ulaşır ve istikbalini kurtarma şerefine ulaşır. Aksi taktirde, bu dünyada kendi ateşini kendi elleri ile hazırlamış olur.

BELLEK SİSTEMİ

Alıcı organlarımız, çevreden gelen uyaranlara karşı uzmanlaşmıştır. Bu nedenle dışarıdan gelen her uyarana uygun tepkiler verir ve işleyişini sürdürür. Mesela gözlerimiz dışarıdaki nesnelere ışığa renklere aşinadır ve bu konuda seçimini yapar ve sinyal verir. Kulaklarımızda aynı şekilde seslere aşinadır işittiği her sesi ayırd eder bu süreçteki yerini alır.

İlk gördüğümüz şeyi anlamlandırırken daha önce yaşadığımız duyduğumuz ya da gördüğümüz deneyimlerden yola çıkar bir anlam vermeye çalışırız.
Bellek sistemi kısaca şöyle işler:
1- Kısa süreli bellek (1. kayıt)
2- Uzun süreli bellek (2.kayıt)

Kısa süreli bellek bilgiyi sürekli prova eder, ancak kapasitesi sınırlıdır, çünkü bilginin işleyişi hızlıdır. Kısa süreli bellek çalışma belleğiyle yakından alakalıdır. Çalışma belleği, bilginin hazır bir şekilde geri getirilmesini sağlayan bellektir. Uzun süreli bellek ise, bilgileri geri getirilmek üzere saklıyor, ihtiyaç olduğunda kısa süreli belleğe ulaşıyor bilgileniyor ve istenilen bilgiyi çıkarıyor.
Algılama sürecinde, gelen duyuların kimisi seçiliyor kimisi eleniyor, kimisi önplanda tutuluyor ve ihtiyaç hasıl olduğunda bilgi ortaya çıkıyor.

ALGILAMA SÜREÇLERİ

"A- Seçici dikkat: Gördüğümüz ya da karşılaştığımız olayların sadece bir kısmına odaklanırız. Çünkü duyu organlarımız yakaladığı uyarcıların ancak bir kısmını seçerek algılayabilmektedir. Zihnimizde anlamlandırdığımız verileri işleyip anlamlı bir algı oluşturmak isteriz ancak bu konudaki , kapasite sınırlıdır. Bu sebeple beyin, belirli değişkenlerin altında sürekli seçim yaparak işlevini sürdürür. Bu değişkenler iki gruptur.
A- Algılanan uyarıcıyla ilgili olan özellikler
B- Algılayan bireyle ilgili özellikler
C- Uyarıcıyla ilgili değişkenler

Duyu organlarımız, nesnelere ve uyaranlara karşı işlevelerini sürdürürler. İlk defa karşılaştığımız bir nesneyi anlamlandırma çabası içindedirler. Aynı uyaranla uzun süre karşılaştığında ise ona uyum sağlar. Fakat uyarıcıda küçük bir değişiklik dahi olsa, bunun hemen farkına varır ve sinyal verir.

Reklam şirketleri uyarıcının bu özelliğinden yararlanır. Aynı hareketin tekrarı hemen dikkati çeker, tekrar olursa uyum yapılır, ancak algısal duyum ortaya çıkmadan önce, tekrar edilen uyarıcı tümüyle algılanır.

Dış dünyadaki uyarıcılar: Bazı özelliklerine göre, dikkatimizi çeker. Bunlardan biri uyarcının
büyüklüğüdür. Bir başkası uyarıcının şiddetidir. Parlak renkler, yüksek sesler, şiddetli acı, kuvvetli koku hemen dikkatimizi çeker.

ALGILAMA BİR ÖRGÜTLEME İŞİDİR

Algılayan bireyle ilgili değişkenler: O an içinde bulunduğumuz durum, beklentilerimiz, ihtiyaçlarımız, ilgi alanımız, meraklarımız uyarıcılardan hangisini seçeceğimizi belirler. Mesela sokakta yürüyen iki kişiden biri eğitimle ilgili ise insanlara odaklanır, diğeri hayvanseverse hayvanlara yoğunlaşır.

Algılama bir örgütleme işidir: Algı, kendisini oluşturan duyusal verilerin toplamından daha fazla anlam ifade eder. Kişi, kendisine gelen verileri, derler toplar organize ederek bir anlam verir. Algısal psikolojiyle uğraşan psikologlar, algılamamızla ilgili bazı organizasyon kuralları ortaya atmıştır. Bunlar, şekil zemin ilişkisi, tamamlama, devamlılık, yakınlık ve benzerlik gibi kurallardır.

Şekil zemin ilişkisi: Bir biçimi şekil olarak görebildiğimiz gibi, biraz sonra zemin olarak ta görebiliriz. Ancak bir biçimi aynı anda şekil ve zemin olarak göremeyiz.
Tamamlama:Konuşmakta olan bir kişinin sözleri yarım yamalak duyulduğu halde, o kişinin ne demek istediğini anlarız.

Devamlılık: Algısal alanımızda bulunan ve aynı yöne giden birimler birbirleriyle ilişkili gibi görülür. Yakınlık birbirilerine yakın olan nesneler gruplandırarak algılanır. Sokakta birkaç kişiyi beraberce toplu halde gördüğümüzde onları grup olarak algılarız.
Benzerlik: Birbirine benzer birimler bir algısal bütünlük kazanır. Kalabalık bir topluma baktığımız zaman bazı özelliklerine göre bireyleri gruplarız.'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Twitter; @medine_fm

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
05-06-2013 08:03 AM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık admin 0 1,223 05-09-2013 08:57 PM
Son Mesaj: admin

Rabbimiz kitabında, "biz insanı ahseni takvim üzere yarattık
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap