M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                                

                                         

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Modern kültür, kadının gerçek rolünü küçümseyerek
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
500
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Modern kültür, kadının gerçek rolünü küçümseyerek
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Modern kültür, kadının gerçek rolünü küçümseyerek
Modern kültür, kadının gerçek rolünü küçümseyerek, annelik gibi kutsal bir kavramı pasifize etmektedir. Bütün bunların sonucunda ise, çocuğun bakımıyla ilgilenen, eşine saygı duyan ve ailesi için huzurlu bir ortam hazırlayan kadın artık kendini değersiz ve yeteriz görmeye başlıyor. Oysa efendimiz kadının anneliğini, eşine ve ailesine karşı sorumluluklarını övmekte ve ona değerli olduğunu ifade etmektedir:

Annelik kutsal bir görev -

Ashabı-ı kiramdan Esma binti Yezid adında bir hanım vardı. Çok güzel konuşurdu. Bir gün hanım sahabiler Esma'yı aralarında temsilci seçerek Peygamber Efendimize gönderdiler.

Esma Resul-i Ekrem'in huzuruna giderek şunları söyledi:

- Anam babam sana feda olsun, ey Allah'ın Resulü! Ben kadınlar tarafından gönderilen elçiyim. Allah seni bütün erkeklere ve kadınlara peygamber göndermiştir. Biz sana ve senin Rabbine iman ettik. Fakat biz kadınlar olarak, evlerimize kapanıp kalıyoruz. Siz erkekler ise Cuma namazı kılmak, camilere ve cemaatlere gitmek, hastalara gidip hatır sormak, cenazelerde bulunmak, defalarca hac edebilmek, bunlardan daha faziletli olarak da Allah yolunda savaşıp cihad etmek gibi üstünlüklerle bizi geçmiş durumdasınız. Şurası muhakkak ki erkek kısmı hac veya umre etmek, kâfirlerle savaşmak üzere evinden çıktığı zaman mallarınızı biz koruyor, iplik eğirip elbiselerinizi dokuyor ve çocuklarınızı besliyoruz. O halde biz kadınlar, o hayırlı işlerin ecir ve sevabında sizlere ortak olamaz mıyız?

Efendimiz onu sonuna kadar dinledikten sonra sahabilere dönerek: -"Ey hanım! Şunu iyice anla ve seni gönderen hanımlara anlat ki, kadın kısmının kocasıyla geçinip onun hoşnutluğunu kazanması, saydığın o değerli ibadetlerin hepsine denk olur" buyurdu.

Kadının sorumlulukları

- Çocukların terbiyesi ile yakından ilgilenmek: Bilindiği üzere, evliliğin en büyük gayesi çocuk sahibi olup onu yetiştirmektir. Bu her annenin en başta gelen görevidir.

- İlmi seviyesini her daim yükseltmeye gayret etmek: Allah Resulü (aleyhissalatu vesselam) buyuruyor ki; "iki günü birbirine eşit olan aldanmıştır." Erkek olsun kadın olsun her Müslüman akıl baliğ olduktan sonra ölene dek, hangi yaşta olursa olsun iki günü birbirine eşit olmamalı, bilakis her geçen gün yeni bir şeyler öğrenip kendini geliştirmeli ve hatalarını düzeltmelidir.

- Çocuklara örnek olmalı ve kendisi de sahabe hanımlarını örnek almalıdır: Şurası muhakkakı İslam'ı bizlere ulaştıran ve onu hayatlarında en güzel yaşayanlar sahabelerdir. Asrısaadet devri her döneme ışık tutmuş, herkesin özlemini çektiği bir dönem olmuştur. Onlar Allah Resulünü bizzat görmüş onunla yaşamış, iman etmiş, amel etmiş, zorluklara göğüs germiş ve savaşmıştır. Dolayısıyla Müslüman kadın şahsiyet hayatının her alanında sahabe hanımlarını örnek almalı ve onlar gibi yaşamaya gayret etmelidir.


- Hayatını Kur'an ve sünnet üzere sürdürmelidir: Müslüman kadın hayatının her alanında İslami yaşam üzere olmalıdır. Her hangi bir konuda ihtilafa düştüğünde menfaatlerine veya insanların görüşlerine göre değil Kur'an'a ve Sünnet'e başvurmalı çözümü orada aramalıdır.

- Emr-i bil maruf nehy-i anil münker görevini ifa etmelidir: İyiliği emredip, kötülükten nehyetme erkek ve kadın her ferdin üzerine vaciptir. Zira emr-i bil maruf nehyi anil münkeri emreden şer-i hükümler incelendiğinde kadın veya erkeğe has kılınmamıştır. Bilakis genel bir hitap vardır. Zaten bir hükmü tahsis edici kinaye olmadıkça o hüküm genel kabul edilir. Hazreti Peygamber bir hadisi şerifte buyuruyor ki;

"Sizden kim bir münker görürse onu eliyle düzeltsin. Buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin. Buna da gücü yetmiyorsa kalbiyle ona karşı buğuz beslesin. Bu da imanın en zayıf noktasıdır."

Hadis-i şerifte Allah Resulü erkek veya kadın zikretmeksizin genel bir hitap kullanmaktadır. Müslüman kadın şahsiyetinin belirgin bir özelliği de budur. O toplum içerisinde parmakla gösterilen bir kimliktir. Harama katiyen müsamaha göstermez. Bunu kendine büyük bir görev bilir ve haram işleyip bundan kaçınmayanları veya buna müsamaha gösterenleri uyarır, onları maruf işlemeye davet eder.

Ümmü Şerik'in kutsal mücadelesi

Ümmü Şerik, İslâm'ı yaymak için canla başla uğraşan bahtiyar bir hanımdı. Kureyş kadınlarının evlerine sık sık ziyaretler yapar ve onları İslâm'a davet ederdi. İslâm'ı hanımlar arasında anlatmayı kendine vazife bilmişti. Bu hizmeti gizli gizli yürütürdü. İnsanların şirk bataklığından kurtulup hak yola gelmesinden büyük zevk duyardı. Bu sebepten bu vazifeyi büyük bir aşk ve heyecanla yapardı.
O, bir insanın karanlıktan çıkıp, cehaletten kurtularak hidayete kavuşmasını, putları bırakıp Allah'a yönelmesini ve Kur'an'la buluşmasını, dünya ve içindekilerin kendisine verilmesinden daha hayırlı görürdü.

Ümmü Şerîk (r.anhâ) İslâm'ın güzelliklerini Kureyş'li hanımlar arasında yayabilmek için canhıraş bir şekilde çalışıyordu. Müşriklere yakalanmamak için de elinden gelen gayreti gösteriyordu. Fakat ne çare ki, azgın müşrikler onu takip ediyorlardı. Gün geçtikçe de İslâmiyet hızla yayılıyordu. Mekke dışından da İslâm'a koşanlar çoğalmaya başlamıştı. Müşrikler yeni Müslüman olan kimsesiz, gariplere işkence etme kararı aldılar. İslâm adına yapılan faaliyetlerin önünü almak için eza ve cefalarını artırdılar.

Ümmü Şerîk (r.anhâ)'yı önce tehdit ettiler. Sonra hapsettiler. Kızgın güneşin altında bir lokma ekmek bir yudum su vermeden üç gün boyunca eziyet ettiler. Ve mübarek sahabi asla taviz vermedi ve sabretti.'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Twitter; @medine_fm

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
05-05-2013 06:20 PM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Modern kültür, kadının gerçek rolünü küçümseyerek
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap