M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                              

Hakikat İslamda  

      

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Mevlid kandili hakkında ayetler 2013
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
1506
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Mevlid kandili hakkında ayetler 2013
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Mevlid kandili hakkında ayetler 2013
Mevlid kandilinin yaklaştığı şu günlerde sizlere Kur'an-ı Kerim'de geçen ve mevlid hakkında olan ayetleri yazacağım. Aşağıda kuranda geçen ayetlere yer verilmiştir:

Insanligin kurtulusu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yilinda Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayinin 12.gecesi dogmustur. Milâdî takvime göre ise bu, 571 yili Nisan ayinin yirmisine rastlamaktadir. Bu mübarek geceye " Mevlid Kandili " denir.

O'nun dogdugu çagda dünyanin her tarafinda cehalet, zulüm ve ahlâksizlik almis yürümüs, Allah inanci unutulmus, insanlik korkunç ve karanlik bir duruma düsmüs, yasanmaz hale gelmisti.

O'nun dogdugu gece, insanligin kurtulusu için çok hayirli ve mübarek bir baslangiçtir.O gecenin sabahi gerçekten de feyizli bir sabahti. Insanlik için yepyeni bir gün dogmus, aydinlik bir devir açilmisti. Bir fazilet günesi ve
hidâyet mesalesi olan sevgili peygamberimizin gönderilisi, Yüce Allahin bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. Bu hususta Kur'an-i Kerim'de söyle buyurulmustur:


"Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah'in âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti ögreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmustur. Halbuki daha önce onlar apaçik bir sapiklik içinde idiler. " (Âl-i Imrân, 164)


Bu gece, müslümanlar arasinda yüzyilllardan beri büyük bir cosku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygi ile anilmaktadir. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafindan yazilan ve asil adi " Vesiletün'necat " olan mevlid kitabi O'nun dogumunu, üstünlügünü ve mucizelerini en güzel bir sekilde dile getiren degerli bir eserdir.

*Peygamberimizin dogum yildönümlerinde okunan mevlidleri saygi ile dinlemek, O'nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç süphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bagliliginin bir ifadesidir.

Bununla beraber, O'nun ahlâk ve fazilet dolu hayatini ögrenmek ve kendimize örnek almak basta gelen görevlerimizdendir . Asil o zaman O'nun sevgisini ve hosnutlugunu kazanmis oluruz.

Unutmayalim..

"Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiyâ, 107)

O âlemlerin Rabbinden, "Alemlere rahmet olarak gönderildi." Asirlara sigmayacak inkilaplari birkaç sene içerisinde gerçeklestirdi. Evlâtlarini diri diri topraga gömen babalar O'na ve getirdigi prensiplere iman ettikten sonra mükemmellestiler, dünyaya insanlik, adalet ve medeniyet rehberi olacak hale geldiler. Insanlar O'nun tek emriyle, kökü yüzlerce yil derinde olan aliskanliklarini birakti.

O, yirminci asir insaninin yüzyilda yerlestiremedigi hakki, hukuku, adâleti, hürriyeti, demokrasiyi ve insan haklarini bir solukta yerlestirdi. Böylece cehâlet asri bir saâdet asri olup, çikti. Nihayet asir, asirlara tasti. Ve O, çaglar ötesiyle kucaklasti. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed kendisinden önceki peygamberler gibi sadece bir kavme veya millete degil, bütün insanliga peygamber olarak gönderilmistir. O'nun diger peygamberlerden en farkli yönlerinden birisi budur. Nitekim Kur'an-i Kerim'de söyle buyurulur:

"Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarici olarak gönderdik; fakat insanlarin çogu bilmezler." (Sebe, 28)


Insanligin her zaman ve mekânda Hz. Peygamber'in teblig ettigi ilâhî mesaja ve bu mesajin hayata geçirilmis sekli olan onun sünnetine ihtiyaci vardir. O'nu örnek almak, Kur'an'a uymaktir. Çünkü Hz. Aise (r.a.)'nin ifâdesiyle O'nun ahlâki Kur'an'di.( Müslim, Misâfirîn, 139 ). Kur'an-i Kerim, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in inananlar için en güzel örnek oldugunu bildirmekte ve bu hususta söyle buyurulmaktadir:


"Andolsun, Allah'in rasûlünde sizin için, Allah'a ve âhiret gününe kavusmayi umanlar için ve Allah'i çok ananlar için güzel bir örnek vardir." (Ahzâb, 21)

*Bu geceyi nasil ihya edelim?

Bütün insanlik âlemine bir hidayet tarihi açan ve âlemlere halis ilâhî rahmet olan böyle yüksek sanli bir Peygamber'in ümmeti olmakla sereflenmis bulunan biz müminlere ne mutlu! Bu geceyi vesile bilerek, O'na ümmet olmanin suuruna erebilmek, Bu gecenin manevî zenginliginden istifâde etmek için en azindan bir tesbih namazi kilalim, bir de Hatm-i Enbiyâ yapalim. O'na ümmet olan müminlere gevseklik yakismaz. Unutmayalim... Alemlere rahmet olarak gönderilen muazzez Peygamberimizin, dogumunu anarken, yalniz mevlid okumak, ilâhîler söylemek ve kandil simidi dagitmak yeterli degildir, sadece bu geceyi yasamak yeterli degildir. Yüce Allah'in sevgisine, hosnutluguna ve bagislamasina ermenin yegâne yolu, Peygamberimizin yolundan gitmektir...

"De ki: Allah'i seviyorsaniz bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günâhlarinizi bagislasin..." (Âl-i Imrân, 31)


01-22-2013 09:03 PM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Diyanet İşleri Başkanı'nın Berat Kandili mesajı admin 0 1,387 06-23-2013 07:38 AM
Son Mesaj: admin
  Diyanet İşleri Başkanı'nın Berat Kandili mesajı admin 0 1,398 06-23-2013 07:38 AM
Son Mesaj: admin
  Beraat Kandili Sohbeti 2011 Bir Gece Uyumayin admin 0 1,447 06-22-2013 07:47 PM
Son Mesaj: admin
  Berat Kandili 23 Haziran 2013 admin 0 1,343 06-22-2013 07:40 PM
Son Mesaj: admin
  Berat Kandili admin 0 1,323 06-22-2013 07:38 PM
Son Mesaj: admin
  Kandil mesajları ... Berat Kandili nedir ! admin 0 1,271 06-22-2013 07:37 PM
Son Mesaj: admin
  Berat Kandili nedir admin 0 1,353 06-22-2013 07:35 PM
Son Mesaj: admin
  Berat Kandili admin 0 1,343 06-22-2013 07:33 PM
Son Mesaj: admin
  Miraç Kandili Ve Kandil Mesajları admin 0 2,219 06-05-2013 04:39 PM
Son Mesaj: admin
  Regaib Kandili tebrikleri mesajları admin 0 1,970 05-16-2013 06:30 AM
Son Mesaj: admin

Mevlid kandili hakkında ayetler 2013
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap arabesk radyo