M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                              

Hakikat İslamda  

      

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Karda düşmemenin püf noktaları Denizli Devlet Hastanesi
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
518
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Karda düşmemenin püf noktaları Denizli Devlet Hastanesi
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Karda düşmemenin püf noktaları Denizli Devlet Hastanesi
Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Beşir Türkmen, soğuk ve karlı havalarda zemin buzlu olduğu için düşme olaylarında artış yaşandığına dikkat çekerek, düşerek yaralanmamak için çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. M. Beşir Türkmen, Kar yağışı ile birlikte düşmeye bağlı kırık ve çıkık vakalarının artabileceğini söyledi.

Buzda kayıp düşmeye bağlı olarak en çok el ve Ayak bileği ile dirsek ve kaval kemiği kırıkları görüldüğünü belirten Türkmen, düşmeye bağlı basit kırık çıkıklar olabileceği gibi ölümcül olabilen ağır kafa travmalarının da görülebildiğini söyledi.Düşmelerin büyük bölümünün dikkatsiz ve desteksiz yürümekten kaynaklandığını kaydeden Dr. Türkmen, "Yürürken dengeli, yola bakarak yürümek ve dikkatli adım atmak gerekir.

Eller cepte olmamalı, eller ve kollar denge çubuğu gibi serbest olmalı ve bir salınım hareketiyle yürünmelidir. Her iki elde poşet taşımak yanlıştır. En azından bir el serbest olmalıdır. Ayakları yere hafif sürüyerek ve mümkün olduğu kadar kısa adımlarla yürümek önemlidir.Ayakkabılar lastik veya kauçuk tabanlı ve kısa topuklu olmalıdır. Ayrıca ayakkabıların üzerine eski çorap giymekte buzda kaymayı engeller" dedi.

Dr. Türkmen, karlı ve buzlu zeminde kaymaya bağlı sakatlanmaların yaşlılar için daha riskli olduğunu vurguladı. Türkmen, yaşlıların daha kolay düşerek sakatlanabildiklerini ve tedavilerinin daha zor olduğunu belirterek, "Yaşlılarda kemik erimesi olduğu için basit bir düşmede bile ciddi kemik kırıkları görülebilir. Yaşlılardaki kırık tedavisi mutlaka Ameliyat gerektiriyor ve tedavisi de oldukça uzun sürüyor. Bu nedenle yaşlı insanlar sokağa çıkarken dikkatli yürümeli, yanlarına uç kısımları lastik olan baston almaları lazımdır.Ayrıca kalça kırıklarından korunmak için kalçayı koruyan pedler kullanılmalıdır. Tansiyon veya dengeyi bozacak bir hastalık varsa mutlaka tedavi edilmelidir" diye konuştu.Dr. Türkmen, düşmelerin dikkate alınmasını, düşme sonrası geçmeyen inatçı bel ve bacak ağrıları ve uyuşmalar varsa mutlaka en yakın bir Sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.İHA'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Twitter; @medine_fm

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
02-16-2013 08:00 PM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Karda düşmemenin püf noktaları Denizli Devlet Hastanesi
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap arabesk radyo