M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                              

      

 
Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
663
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır
“Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca "Ol" der, o da hemen oluverir.” (Bakara Suresi, 117)

Bu ayette Allah'ın “Bedi” (örnek edinmeksizin yaratan) olduğu ve Yaratışının üstünlüğü bildirilmektedir. Allah evreni, içinde yaşadığımız Dünya’yı, göklerde ve yerde gördüğümüz her detayı kusursuzca Yaratan'dır. Allah sonsuz kuvvet ve kudret sahibidir. Ayette de bildirildiği gibi Rabbimiz bir şeyin ya da bir işin olmasını istediği zaman ona yalnızca 'Ol' der, o da hemen oluverir. (Bakara Suresi, 117) Şüphesiz bu, Allah'ın gücünün, kainat üzerindeki hakimiyetinin apaçık bir tecellisidir.

Allah, insanların Kendi büyüklüğünü kavrayabilmeleri için evrendeki düzeni, sayısız detaylarla birlikte yaratmıştır. Kuran'da Allah'ın var ettiği bu düzenin mükemmelliği bildirilirken, "...sizin gerçekten Allah'ın her şeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah'ın ilmiyle her şeyi kuşattığını bilmeniz öğrenmeniz için" (Talak Suresi, 12) şeklinde buyrulmaktadır. Evrendeki kusursuz düzen öyle mükemmelliklerle doludur ki, Allah bunları Kendi büyüklüğünü ve üstün gücünü düşünmemiz için yaratmıştır.

İnsanlar yeryüzünde birtakım sebep-sonuç ilişkilerine bağımlı olarak yaşarlar. Örneğin dünya yüzeyinde sabit durabilmeleri için yer çekimine, gemilerini suda yüzdürebilmeleri için suyun kaldırma kuvvetine ve daha sayısız kanuna bağımlıdırlar. Oysa Allah bütün bunlardan münezzeh olandır. Çünkü tüm sebepleri ve bunlardan doğan tüm sonuçları yaratan O'dur. Allah, herşeyi belirli kanunlar, sebep-sonuç ilişkileri içinde yaratmakta ve bu şekilde insanları denemekte, kimin gerçekten Kendisi’ne kulluk edeceğini kimin de başka ilahlar edinerek inkar edeceğini (Yüce Allah'ı tenzih ederiz) belirlemektedir:

Ancak belirtmek gerekir ki hiç şüphesiz Allah’ın yaratmak için sebeplere ihtiyacı yoktur. Ayette de haber verildiği üzere Allah 'Ol' dedikten sonra gerçekleşmeyecek hiçbir olay yoktur.


Onlar, Allah'ın kadrini hakkıyla takdir edemediler. Şüphesiz Allah, güç sahibidir, Azizdir. (Hac Suresi, 74)

Allah sonsuz kudretini ve ilmini mevcut olan her varlıkta gösterir. İnsan vücudunun her detayındaki mükemmellikte, çiçeklerin görünümlerindeki, renk ve kokularındaki güzellikte, gökyüzünün ve kainatın ihtişamında, gezegenlerin yörünge düzeninde, denizlerin derinliklerindeki balıklarda ve aklınıza gelecek herşeyde açıkça görülen düzen ve mükemmellik, Allah'ın varlığının ve sonsuz gücünün çok açık delillerindendir. İnanmayanların bir kısmı ise, Allah'ın varlığını ve kudretinin sonsuzluğunu fark etmelerine rağmen, kibirlerinden dolayı inkar ederler. Allah'ın büyüklüğünü gerektiği gibi tanıyıp takdir etmeye yanaşmazlar.

Akıl sahibi olmadıkları için Allah'ın varlığının ve büyüklüğünün, tüm varlıklarda görülen açık delillerini göremezler.

Bu delilleri ancak, çevrelerindeki varlıkların amacı ve işaret ettikleri üzerinde düşünen, muhakeme yeteneği açık, aklını ve vicdanını kullanabilen insanlar görebilmektedirler. Bunlar da iman edenlerdir. Müminlerin en önemli özelliklerinden biri, derin düşünebilmeleridir. Samimi bir yaklaşımla, hür bir akılla ve yüzeysel olmayan bir şekilde düşünebilme özelliğine sahip olan müminler, bu sayede, Allah'ın yaratışındaki sanatını ve gücünü görerek, O'nun büyüklüğünü ve kudretini takdir ederler. Bunu kavrayan insan, baktığı her şeyde Allah'ın varlığının delillerini görür, O'nun kudretinin izlerini seyreder. İnsanların çoğu bu gerçekleri hiç düşünmeden, tamamen boş bir akılla yaşarken, mümin sürekli olarak Allah'ı tefekkür eder. Bir ayette örnek Müslüman tavrı şöyle anlatılmaktadır:

Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki: ) "Rabbimiz, Sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek Yücesin, bizi ateşin azabından koru." (Al-i İmran Suresi, 191)


Örümcek Evi Örneği
Allah'ın sonsuz gücünü takdir edemeyerek, Allah'tan başka yardımcı ve dost edinenleri ahiret günü Allah Katında dönüşü olmayan bir azap beklemektedir. Bu gerçeği unutarak ya da gözardı ederek hayatlarını sürdüren insanların durumu ise, Ankebut Suresi'nde şöyle bir benzetmeyle bildirilmiştir:

Allah'ın dışında başka veliler edinenlerin örneği, kendine ev edinen örümcek örneğine benzer. Gerçek şu ki, evlerin en dayanıksız olanı örümcek evidir; bir bilselerdi. (Ankebut Suresi, 41)

Allah'ın dışında dost edinenlerin kendilerini koruyup savunacağını düşündükleri dostları Kuran'da örümceğin evine benzetilmiştir. Canlılar yuvalarını; sıcaktan, soğuktan, düşmanlardan ve her türlü zarardan korunmak için inşa ederler. Oysa örümcek evini; avlanmak, ağına takılanlara zarar vermek için inşa eder. Bu açıdan bir dostluk söz konusu olmayacağı gibi, örümceğin kendisi için ördüğü ağ da bir barınak olarak oldukça dayanıksızdır. Örümcek ipeği kendi başına çelikten daha dayanıklı bir malzeme olsa da örümcek ağı dışarıdan küçük bir müdahale ile bozulur. Bu yüzden evlerin en dayanıksızı, örümceğin edindiği evdir. Tıpkı bunun gibi, kendilerinden dostluk ve yardım görüleceği zannedilerek, Allah'tan başkasıyla kurulan dostluklar ve bağlar da, ahiret günü parçalanıp bozulacaktır. Tek mutlak veli ve yardımcı alemlerin Rabbi olan Yüce Allah'tır.'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Playstore; Radyo Mevlana

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
(Bu Mesaj 04-01-2013 06:29 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : admin.)
04-01-2013 06:29 AM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Bir insan bunu bilmedi mi sıfır alır sıfır alınca da sınıfta kalır Sınıfta kalmak admin 0 1,219 07-05-2013 08:30 PM
Son Mesaj: admin
  Diyelim ki bir toplantıda doğru sözü söyledi Adam doğruyu söyleyince admin 0 1,004 07-05-2013 08:23 PM
Son Mesaj: admin
  insanların büyük bir bölümü ise ruhlarındaki admin 0 946 06-16-2013 02:33 PM
Son Mesaj: admin
  koştuğum yalancı sevgilerin bir hata oldugunuda admin 0 849 06-16-2013 02:29 PM
Son Mesaj: admin
  Bir insanın imanına veya suçlu bir günahkar olmasına admin 0 666 05-25-2013 04:44 PM
Son Mesaj: admin
  Ancak bu büyük bir aldanıştır admin 0 697 05-25-2013 04:30 PM
Son Mesaj: admin
  Çünkü din ahlakını yaşayan bir insanın karşısında admin 0 876 05-25-2013 04:27 PM
Son Mesaj: admin
  Eğer Rabbinden geçmiş bir söz ve admin 0 602 05-21-2013 07:04 AM
Son Mesaj: admin
  Bir hücre herhangi bir proteini yok etmeye admin 0 783 05-21-2013 06:59 AM
Son Mesaj: admin
  Buradaki bir diğer önemli husus da admin 0 655 05-21-2013 06:56 AM
Son Mesaj: admin

Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap arabesk radyo