M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                              

Hakikat İslamda  

      

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Bartonella türü bakterilerin oluşturduğu
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
1192
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Bartonella türü bakterilerin oluşturduğu
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Bartonella türü bakterilerin oluşturduğu
Bartonella türü bakterilerin oluşturduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Bartonella türleri, kedi tırmığı hastalığı, Carrion hastalığı, Siper ateşi, basiller anjiomatoz, hepatit, kronik bakteremi, lenfadenopati, sinir sistemi hastalıkları ve endokardit gibi hastalıklara yol açabilir.

CARRİON HASTALIĞI

Hastalarda iki klinik evre görülür: akut evre ve cilt lezyonlarının görüldüğü kronik (eruptif) evre. Akut evre “Oraya ateşi” olarak da bilinir; yüksek ateş ve kırmızı kan hücrelerinde azalmaya bağışıklık siseminde geçici bir baskılanmanın eşlik ettiği hayatı tehdit edici bir enfeksiyondur. Tipik olarak 2-4 hafta sürer. Bu evrede sinir sistemi de tutulabilir ve menenjit ya da paralizi görülebilir. Akut evrede en korkulan durum Salmonella veya Toksoplazma gibi diğer enfeksiyonların bu hastalığın üstüne binmesidir. Kronik faza gelince, Verruga Peruana olarak da bilinir ve ciltte mor nodüller (anjiomatöz tümörler) görülür.

KEDİ TIRMIĞI HASTALIĞI

Etken Bartonella henselae'dir. Kedinin tırmalamasından veya ısırmasından 3-5 Gün sonra ortaya çıkan ilk lezyon papül veya papülo – püstül şeklindedir. Lezyon kendiliğinden geriler ve küçük bir iz kalır. Birincil lezyonun iyileşmesinden sonra 1-2 hafta içinde bir papülün oluşmasıyla birlikte lenfadenopati gelişir. Lenfanjit yoktur. Vakaların az bir bölümünde ürtiker, trombositopenik purpura, eritema nodozum, eritema multiforme ve eritema marjinatum gibi belirtiler bildirilmiştir. Hasta tedavi edilmeden birkaç haftada kendiliğinden iyileşir. Kalıcı veya tekrarlayan infeksiyona ender rastlanır. Ciltte tırmalanma izi ile birlikte kırmızı-kahverengi bir papül ile birlikte koltuk altı, boyun veya kasıkta ağrılı, şiş ve hassas lenf bezlerinin görüldüğü bir hastalıktır.

SİPER ATEŞİ

Etken Bartonella quintana'dır. İnsandan insana vücut biti ile bulaşır. Bit için hastalık yapıcı değildir. Kuluçka dönemi 1-6 haftadır. Genellikle ani başlar ateş 39-40 C kadar yükselir. 24 Saat içinde terlemeyle düşer ve belirtilerin çoğu kaybolur, halsizlik, iştahsızlık, hafif ağrılar sürer. Beş günlük bir aradan sonra ateş tekrar yükselir, aynı belirtiler tekrar ortaya çıkar; bu şekilde 3-8 kez nöbet gelir. Göz küresinin arkasında ağrı tipiktir. Vakaların çoğunda gövde de en belirgin olmak üzere yaygın döküntüler vardır. Bacak üzerine yerleşmiş ağrı tipiktir. Hastalık genellikle iyi seyreder ve şifa ile sonlanır. Bağışıklık zayıf ve kısa süreli olduğu için nüksler görülür. Beş gün ateşi olarak da bilinir. Ani başlayan ateş, baş dönmesi ve baldır ağrısı görülür. Askerlerde ve evsizlerde rastlanır.

TEDAVİ

Mevcut olan hastalığa göre eritromisin, doksisiklin, gentamisin, rifampin veya kloramfenikol gibi antibiyotikler kullanılır.

HAZIRLAYANLAR; Dr.Zeliha KOÇAK TUFAN, Dr.Cemal BULUT'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Twitter; @medine_fm

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
04-19-2013 08:20 PM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Bağışıklama virüs ve bakterilerin meydana getirdiği admin 0 875 04-20-2013 07:29 AM
Son Mesaj: admin
  Chagas Nedir:Trypanosoma cruzi türü parazitlerle meydana gelen admin 0 1,248 03-08-2013 08:42 AM
Son Mesaj: admin

Bartonella türü bakterilerin oluşturduğu
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap arabesk radyo