M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                              

      

 
Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Bahar günleriniz kabusa dönmesin!
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
759
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Bahar günleriniz kabusa dönmesin!
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Bahar günleriniz kabusa dönmesin!
İlkbahar geldiğinde, doğanın uyanmasında en önemli rol oynayan ve çiçeklerin üreme organlarında yer alan masum polenler ne yazık ki alerjik kişilerin bahar günlerini cehenneme çevirebilmektedir.

Polenlerin büyüklüğü, miktarı ve havada kalma sürelerinin alerjiyi etkilediğine dikkat çeken Medicana International İstanbul Hastanesi Kulak Burun Boğaz Doktoru Prof. Dr. Tanfer Kunt; "Sıcak rüzgârlı havalar en tehlikeli ortamlardır, özellikle küçük partiküllü polenler uzaklara kadar giderek hassas kişilere ulaşırlar, yağmurlu havalar ise en zararsız ortamı oluştururlar, tüm polenler toprağa düşeceklerdir. Polenlerin çeşitliliği alerjik reaksiyonların şiddetini ve klinik durumunu etkilerler. En etkili olanları çayır otları polenleridir. Diğerleri hububat polenleri yabani ot polenleridir. Bir türe karşı gelişen alerjik reaksiyonun diğer bir türe karşı da gelişmesi çapraz reaksiyon olarak adlandırılır. Duyarlı kişilerde çayır otu polenlerine karşı ortaya çıkan alerjik reaksiyonları daha çok nisan ayı başından haziran ayı sonuna kadar görebilmekteyiz, yabani ot polenlerine karşı reaksiyonlar ise tüm yaz boyunca görülmektedir." dedi.

Polen alerjisinin belirtilerine değinen Prof. Dr. Tanfer Kunt; Polenlere bağlı alerjik reaksiyonlar saman nezlesi ya da alerjik astım şeklinde görülürler. Halk arasında saman nezlesi olarak bilinen "Mevsimsel Alerjik Rhinit" bahar aylarında kendisini hapşırma, su gibi burun akıntısı, burun ucunda kızarıklık, gözde sulanma, kızarıklık ve burun ucunda kaşıntı ile gösterir. Birçok alerjen gibi polenlerde havadan temasla bu reaksiyonları başlatırlar. Alerjik Astım bir diğer reaksiyondur ve diğer alerjenler gibi polenlerin hava yolu ile geçişi ile başlarlar, genelde burun alerjisi ile beraberliği vardır. Hava yolunun ani daralması, hırıltılı solunum, öksürük, balgam çıkarma gibi belirtilerle kendini gösterir. Göğüste tıkanma hissi kişiyi oldukça zora sokan durumdur. Polenlere bağlı alerjik astım mevsimsel olarak bahar aylarında kişilerin evlerinde hapis kalmalarına sebep olmaktadır." dedi.

SAMAN NEZLESİ VE ALERJİK ASTIMDA BİRİNCİ TEDAVİ YÖNTEMİ ALERJENDEN YANİ POLENDEN UZAK DURMAK GEREKİR

Polenlerin havada uçuştuğu dış mekanlardan izole olmak gerekir. Mümkünse kırsal bölgelere gitmemek doğru olacaktır. Evde pencereler kapatılmalıdır, ev içinde hava temizleyiciler, klima sistemlerinde polen filtreleri kullanılmalı ve sık olarak değiştirilmelidir. Araçlarda da klima sistemlerinde polen filtresi kullanılmalıdır. Hastalar dışarı çıktıklarında polen maskesi takmalıdırlar.

Tedavinin ikinci aşaması ise olası alerjik reaksiyonların ve alerjik astım krizinin önlenmesi için gerekli olan ilaç tedavisidir. Bunun için Antihistaminik denilen ilaçlar ağızdan ve burundan kullanılırlar, ayrıca düşük kortizon içeren spreyler inhaler denilen solunum yolu spreyleri kullanılırlar. Özellikle mevsim boyunca bu tedaviye devam edilir.

Tedavinin üçüncü aşaması ise alerjene karşı vücudu aşılarla alıştırmaktır. Bu tür tedaviler en az 3 yıl sürmektedir ve hastada sadece bir alerjene karşı reaksiyon varsa başarı şansı yüksektir.'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Playstore; Radyo Mevlana

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
05-08-2013 09:49 PM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Çocukları bahar hastalıklarından nasıl koruruz? admin 0 1,008 05-08-2013 09:48 PM
Son Mesaj: admin

Bahar günleriniz kabusa dönmesin!
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap arabesk radyo