M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                              

Hakikat İslamda  

      

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Bağ Dokusu ve Yumuşak Dokunun
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
1197
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Bağ Dokusu ve Yumuşak Dokunun
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Bağ Dokusu ve Yumuşak Dokunun
Yumuşak doku değişik organları kuşatan, destek olan bağ dokuya verilen isimdir. Bunlar kas, tendon ,lifli doku, yağ doku, sinovial doku, kan damarları ve sinirleri kapsar. Bunların iyi huylu(benin) , kötü huylu(malin) urları (tümörleri ) vardır. Genelde iyi huylu için dokuyu oluşturan hücreye om eki (lipom gibi ), kötü huylu olana da dokuyu oluşturan hücreye sarkom eklenir (liposarkom gibi).
Yumuşak doku sarkomları alt grubları hemen hemen 3 düzine kadardır. Bunların benzer karekteristik özellikleri ve benzer belirti ve bulgular vermesi ve benzer şekilde tedavi edilmeleri nedeniyle yumuşak doku sarkomları adı altında ortak olarak toplanırlar. İyi huylu yumuşak doku sarkomlarının bazısında genetik bozukluklar bulunabilir. Örnek verilirse iyi huylu sinir kılıfı tümöründe monosomy 22, desmoid tümörde trisomy 8 gibi.
BELİRTİLER
İyi huylu yumuşak doku tümörlerinde cilt altında bulunanlarda kozmetik durum dışında yakınmaya sebeb olmaz . Derin yerleşimli olanlarda bulunduğu bölgeye göre yakınma ve bulgular olabilir. Karın zarı arkası yerleşimde böbrek ve idrar yollarında şişme ,barsak tıkanmaları ,kasık fıtığı , bacaklarda tek veya iki taraflı şişme görülebilir. Komşu sinir , kasa baskı olursa ağrı olabilir.
TANI
Küçük, derialtı tümörler yıllarca değişmeden kalmışsa takip edilebilir.Yakınmaya sebeb olan ,büyüyen , 5 cm den büyük lezyonlardan doku örneği alınmaya çalışılmalıdır.
PROGNOZ
Genelde iyi huylu yumuşak doku tümörleri tamamen çıkarılırsa tekrarlamaz. İyi huylu saldırgan türlerde yeterli temiz cerrahi sınırla alınmazsa tekrarlama olabilir. Tekrarlama olursa tekrar tam olarak çıkarılmaya çalışılmalı.
TEDAVİ
İyi huylu tümörlerde basit cerrahi olarak çıkarmakla kür sağlanır. Tekrarlama olasılığı çok az. İyi huylu saldırgan grupta tümör komşu yapıların içine girerek yayılırlar.Ama uzak yayılma görülmez .Yeterli temiz normal dokuyla çerrahi olarak çıkarıldığı takdirde tekrarlama ve uzak yayılma olasılığı düşüktür . Ama yeterli geniş cerrahi sınırla çıkarılmadığı zaman tekrarlama olasılığı yüksektir.

KOMPLİKASYONLAR

İyi huylu yumuşak doku tümörlerinde cilt altında bulunanlarda kozmetik durum dışında sorun yaratmaz. Sinire ve kasa baskı varsa çıkartılmalıdır.Derin yerleşimli olanlarda bulunduğu bölgeye göre yakınma ve bulgular olabilir. Karın zarı arkası yerleşimde böbrek ve idrar yollarında şişme ,barsak tıkanmaları ,kasık fıtığı ,bacaklarda tek veya iki taraflı şişme görülebilir. Komşu sinir , kasa baskı olursa ağrı olabilir.
HAZIRLAYAN; Doç Dr Mustafa YILDIZ'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Twitter; @medine_fm

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
05-15-2013 11:21 AM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Fibromiyalji Yumuşak Doku Romatizması admin 0 1,144 05-22-2013 07:54 PM
Son Mesaj: admin
  Bağ Dokusu ve Yumuşak Doku Kanserleri admin 0 958 05-15-2013 11:32 AM
Son Mesaj: admin

Bağ Dokusu ve Yumuşak Dokunun
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap arabesk radyo