M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                              

Hakikat İslamda  

      

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Böbrek ve Üriner Sistem Taşı
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
745
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Böbrek ve Üriner Sistem Taşı
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Böbrek ve Üriner Sistem Taşı
Böbrek taşı veya üriner sistem taşı (nefrolitiazis) yaygın bir hastalıktır. En eski hastalıklardan biri olan böbrek taşının, Ülkemizdeki sıklığı %14 civarındadır. Hastalığın tekrarlayıcı nitelikte olması önem arzeder. Genetik geçişli bazı hastalıklarda, erkeklerde ve tropikal bölgelerde taş sıklığı artmaktadır. Asya toplumunda böbrek taşı sık görülmektedir.

Protein ve karbonhidrattan zengin ve liften fakir beslenenlerde taş oluşum riski artmaktadır. Fazla miktarda Su alımı, fiziksel olarak aktif olma durumu da taş oluşumunu önlemektedir. Böbrek taşı hastalığının toplumda sık görülmesi ve tekrarlaması , böbrek fonksiyonlarına uzun dönemde olumsuz yönde etki etmesi önemlidir. Bu nedenle bu hastalığın sebebinin ortaya konulması, hastalıktan korunması ve tıbbi tedavisinin yapılması gereklidir.

Hastanın özgeçmişinde ağrının lokalizasyonu, karakteristik özelliği ve süresi, üriner taşının ne zamandır olduğu, Aile hikayesi, önceki operasyonları ve buna ilişkin komplikasyonlar, enfeksiyonlar, renal fonksiyon kaybı, taş analizi, soliter böbrek ve transplante böbrek olup olmadığı gibi özellikler sorgulanmalıdır.

BELİRTİLERİ

Hastalar ağrı, enfeksiyon ve Hematüri kliniği ile başvururlar. Tıkanıklığa sebep olmayan böbrek taşları genellikle semptomsuzdur. Üreter taşları genellikle semptomatiktir yani klinik gürültülüdür. Üretere doğru taşların pasajı ve takiben üriner sistemi tıkaması, proksimal üreter dilatasyonu klasik renal kolikle ilişkilidir. Renal kolik ise kramp şeklinde şiddetli böğür ağrısı, bulantı ve kusma ile karakterizedir.

Sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma şikayetleri de görülebilir. Bilateral üreter taşlarında ve tek böbrekli olgularda üreter taşı durumunda anüri görülebilir.

TANI

Hastaların fizik muayenesinde apandisit, ektopik gebelik, over kist rüptürü ve özellikle akut batın ekarte edilmelidir.

Tetkik olarak başlangıçta, tam idrar tetkiki ve idrar mikroskobisi ile direk üriner sistem grafisi istenmelidir. Magnezyum amonyum fosfat taşlarında idrar ph sı yüksektir. Ürik Asit ve sistin taşında idrar ph sı asidiktir.

Hastanın biyokimyasal olarak üre, kreatinin, kalsiyum, fosfor, ürik asit değerleri ile 24 Saatlik idrarda kalsiyum, ürik Asit, oksalat, sitrat seviyesine ve idrar miktarı ile idrar ph bakılmalı. Serum parathormon seviyesi belirlenmeli. Ayrıcı tanıda hiperparatiroidizm ve böbreğin duğumsal anomalileri gibi durumlar akılda tutulmalıdır. Hastanın Sıvı alımı sorgulanmalı ve kullandığı ilaçları ve hastalıkları belirlenmelidir.

Ultrasonografi, basit ve hesaplı olması yönünden sık tercih edilen tanı yöntemidir. İntravenöz pyelografi önemli bir kontrastlı inceleme yöntemidir. Böbrek ve üriner yolların anatomisi, taşların üriner sistemdeki lokalizasyonu, tıkanıklığın derecesi ve böbreklerin fonksiyonlarının karşılaştırılması açısından önemli bilgiler verir. Kontrastsız spiral bilgisayarlı tomografi, T2 ağırlıklı magnetik rezonans görüntüleme de kullanılabilir.

TEDAVİ

Hastaların tedavisine başlamadan önce kesinlikle akut batın ekarte edilmelidir. Daha sonra ağrı kesici olarak sırayla nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar, tramadol ve morfin kullanılır. Ağrı dinmezse stent ve nefrostomi uygulanmalıdır. Eğer iki taraflı tıkanıklık ve enfeksiyon varsa acil dekompresyon(cerrahi müdahale) yapılmalıdır. Enfeksiyon durumunda idrar kültürü alınıp, antibiyoterapi başlanmalıdır. En az 2,5 Litre sıvı alınmalı, fiziksel aktivite arttırılmalıdır.

Ekstrakorporeal şok dalga tedavisi (ESWL), çapı 2cm den küçük taşların kırılmasında etkili bir yöntemdir.

KOMPLİKASYONLARI

Apse, renal fonksiyon kaybına sebep olan ciddi enfeksiyon, üriner fistül,üreter skarı ve darlığı, üreter perforasyonu, ürosepsis ve renal kayıp.

Hastaların dikkat etmesi gereken en önemli iki durum, fazla sıvı alımı ve yeterli idrar volümünü korumaları gerekliliğidir. Ayrıca riskli hastaların düzenli olarak doktor muayenesi şarttır.

HAZIRLAYAN Doç. Dr. Lütfullah ALTINTEPE'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Twitter; @medine_fm

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
03-14-2013 10:18 PM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Ağrı Kesici Böbrek Yetmezliğine Yol Açıyor admin 0 1,139 06-28-2013 08:48 PM
Son Mesaj: admin
  Yüksek tansiyon böbrek içindeki incecik damarlarda admin 0 989 06-13-2013 11:04 PM
Son Mesaj: admin
  Böbrek taşı veya üriner sistem taşı admin 0 926 03-30-2013 09:22 PM
Son Mesaj: admin
  Böbrek Tümörü admin 0 882 03-14-2013 10:19 PM
Son Mesaj: admin
  Diyaliz Böbrek yetmezliği ilerler ve kalıcı hale gelirse admin 0 635 02-16-2013 08:01 PM
Son Mesaj: admin

Böbrek ve Üriner Sistem Taşı
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap arabesk radyo