M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                                

                                         

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Allah-u Teala'ya gönülden yönelen, O'nun yolunda
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
787
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Allah-u Teala'ya gönülden yönelen, O'nun yolunda
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Allah-u Teala'ya gönülden yönelen, O'nun yolunda
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıylaAllah-u Teala 'yı Dost Ve Veli Edinmek...


Allah-u Teala'ya gönülden yönelen, O'nun yolunda olan her insan Rabbimiz'in kendisini koruduğuna, O'nun sıcak ve yakın takibine her an şahit olur. Allah-u Teala, samimi olarak yapılan, haramdan sakınılan ve helale uygun olan her işte müminlerin yolunu açar; onlara kolaylık verir. Allah-u Teala, Kur'an-ı Kerim'in birçok ayetinde müminlere mutlaka yardım edeceğini, onları koruyacağını ve daima üstün konuma getireceğini vadetmektedir. Allah-u Teala bu ayetlerden birinde şöyle buyurmaktadır:


... İman edenlere yardım etmek ise, Bizim üzerimizde bir haktır. (Rum Suresi, 47)


Allah-u Teala'nın her an yardımıyla desteklediği müminlere dair en güzel örneklerden biri Hz. Musa'nın hayatıdır. Hz. Musa, yaşadığı şehirden kaçtıktan sonra, Allah-u Teala'ya "Rabbim, doğrusu bana indirdiğin her hayra muhtacım." (Kasas Suresi, 24) diyerek dua etmiştir. Allah-u Teala onun duasını kabul etmiş ve onu bir toplulukla karşılaştırmıştır. Bu şekilde Hz. Musa, güvenilir insanların yanında kalma ve çalışma imkanı bulmuştur.


Allah-u Teala, Hz. Musa'ya peygamberlik verdikten sonra, Hz. Musa'nın isteği üzerine onu kardeşi Hz. Harun ile destekleyerek güçlendirmiştir. Firavun ve ordusunun Hz. Musa ve Hz. Harun'un peşlerine düştükleri sırada, Allah-u Teala yine onlara yardım etmiştir. Allah-u Teala, denizi yararak, Hz. Musa ve yanındakilere geçebilecekleri bir yol açmış, Firavun ve ordusunu ise suda boğmuştur. Allah-u Teala Hz. Musa ve Hz. Harun'a olan yardımını Saffat Suresi'nde şöyle bildirir:


Andolsun, Biz Musa'ya ve Harun'a lütufta bulunduk. Onları ve kavimlerini o büyük üzüntüden kurtardık. Onlara yardım ettik, böylece üstün gelenler oldular. (Saffat Suresi, 114-116)


Allah-u Teala, Hz. Nuh'a da yardım etmiş, kavmine gelecek bir tufandan onu ve diğer inananları korumak için, Hz. Nuh'a bir gemi yapmasını vahyetmiştir. Allah-u Teala, Hz. İsa'yı ise, çarmıha gerilerek öldürülmek üzereyken, Kendi Katı'na yükselterek korumuştur. Allah-u Teala, Hz. Yusuf'u zindandan kurtarmış, ona mevki ve makam nasip etmiştir. Rabbimiz, Peygamberimiz Hz. Muhammed'e de daima yardım etmiş, onun üzerindeki yükü hafifletmiştir. Allah-u Teala, Kur'an ayetleriyle Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi Wesellem)'in velisi, koruyucusu ve yardımcısı olduğunu müjdeleyerek müminlerin kalplerine huzur ve güven duygusu vermiştir. Allah-u Teala'nın, iman edenlere olan yardımını müjdelediği ayetlerden bazıları şöyledir:


De ki: "Size bir kötülük isteyecek olsa sizi Allah'tan koruyacak, veya size bir rahmet isteyecek olsa (buna engel olacak) kimdir?" Onlar, kendileri için Allah'ın dışında ne bir veli, ne bir yardımcı bulamazlar. (Ahzab Suresi, 17)

Şüphesiz biz elçilerimize ve iman edenlere, dünya hayatında ve şahidlerin (şahidlik için) duracakları gün elbette yardım edeceğiz. (Mümin Suresi, 51)Andolsun, (peygamber olarak) gönderilen kullarımıza (şu) sözümüz geçmiştir: Gerçekten onlar, muhakkak nusret (yardım ve zafer) bulacaklardır. Ve hiç şüphesiz; Bizim ordularımız, üstün gelecek olanlar onlardır. (Saffat Suresi, 171-173)


Ey iman edenler, eğer siz Allah'a (Allah adına İslam'a ve Müslümanlara) yardım ederseniz, O da size yardım eder ve sizin ayaklarınızı sağlamlaştırır. (Muhammed Suresi, 7)


İnsan her anında Allah-u Teala'ya muhtaçtır. Hiçbir insanın, Allah-u Teala'nın dışında bir yardımcısı yoktur. Herhangi bir sıkıntıyla karşılaştığında ona yardım ulaştırabilecek olan yalnızca Allah-u Teala'dır. Allah-u Teala, insanlara rahmet olarak, dünya hayatında karşılaşabilecekleri zorlukları giderebilmeleri için pek çok nimet yaratmıştır. İnsanın bu nimetlerden yararlanırken, bunları müstakil güç sahibi birer varlık olarak düşünmesi büyük bir hata olur. Çünkü gerçekte tüm bunları yaratan Allah-u Teala'dır ve her biri ancak Allah-u Teala'nın dilemesiyle insanlar için birer nimete ve rahmete dönüşmektedir. Sözgelimi hastalığı için doktordan yardım isteyen bir insana, gerçekte bu yardımı ulaştıracak olan yalnızca Allah-u Teala'dır. Doktor ise ancak Allah-u Teala'nın dilemesiyle insana şifa sağlayabilir. Aynı şekilde hakkını koruması için vekil olarak kendisine bir avukat tutan kimsenin de asıl vekili ancak Allah-u Teala'dır. Avukat ancak Allah-u Teala'nın dilemesiyle bir insanın hakkını koruyabilir ya da onun adına adaleti sağlayabilir. Gerçekte ise olayları en güzel şekilde sonuçlandıran ve insana nimetini ulaştıran yalnızca Allah-u Teala'dır.


Her işinde daima Allah-u Teala'ya yönelip dönen, yalnızca Rabbimiz'i vekil edinen bir insanın tek dostu ve yardımcısı Allah-u Teala'dır. Allah-u Teala, müminlere dilediği yollardan yardımını ulaştırır. Bu gerçeklerin farkında olan bir insan, hiçbir zaman için insanlardan veya başka güçlerden medet ummaz. Tüm yardımın Allah-u Teala'dan geldiğini bilir, herşeyi Allah-u Teala'dan ister. Bir başarı kazandığında, üstün geldiğinde, yararına bir işle karşılaştığında hemen Allah-u Teala'ya yönelip şükreder, yardımından dolayı Allah-u Teala'ya minnet duyar. Hayatı boyunca Allah-u Teala'nın yardımını ve desteğini gördüğü ve tüm bu olayları yaratanın Allah-u Teala olduğunu bildiği için asıl olarak Rabbimiz'e minnet duyar ve O'na içten ve coşkulu bir sevgiyle bağlanır. Allah-u Teala, insanların gerçek dostunun ve yardımcısının ancak Kendisi olduğunu Ku'an-ı Kerim'de şöyle hatırlatır:


... Bilmez misin ki Allah, gerçekten herşeye güç yetirendir. (Yine) Bilmez misin ki, gerçekten göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. Sizin Allah'tan başka veliniz ve yardımcınız yoktur. (Bakara Suresi, 106-107)'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Twitter; @medine_fm

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
(Bu Mesaj 05-17-2013 07:39 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : admin.)
05-17-2013 07:38 PM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Allah zalimler topluluğuna yol göstermez admin 0 1,371 06-22-2013 09:33 AM
Son Mesaj: admin
  Rızk tamam ona Allah’ü teâlâ kefil ama çalışmak ibadettir admin 0 1,120 06-12-2013 01:56 PM
Son Mesaj: admin
  Asla uygun değildir Allah’a inanan kimsenin admin 0 1,179 06-12-2013 01:51 PM
Son Mesaj: admin
  Evinden çıkarken Allâh'a sığınıyor tesbih diyor tahmid ediyor admin 0 1,026 06-08-2013 09:39 PM
Son Mesaj: admin
  Allah aşkındaki bütün güzellikleri admin 0 1,058 06-03-2013 08:25 PM
Son Mesaj: admin
  Allahu tealâ bizlere soracaktır admin 0 807 05-23-2013 11:22 AM
Son Mesaj: admin
  Diğer yandan Allah'ın kulu olduğu bilincinden admin 0 1,142 05-23-2013 11:00 AM
Son Mesaj: admin
  O Allah ki yapılan tevbede günahları bağışlar admin 0 959 05-23-2013 10:28 AM
Son Mesaj: admin
  Allah’ın indirdiği ve kendi rahmeti ile merhametlendirdiği admin 0 878 05-15-2013 11:10 AM
Son Mesaj: admin
  Allah sizi süretlerinize - görüşünüze- ve... admin 0 1,089 05-15-2013 11:07 AM
Son Mesaj: admin

Allah-u Teala'ya gönülden yönelen, O'nun yolunda
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap