M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                                

                                         

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Allah o şeytana lanet etti. Ve o da
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
1339
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Allah o şeytana lanet etti. Ve o da
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
Allah o şeytana lanet etti. Ve o da
Allah o şeytana lanet etti. Ve o da: ‘Elbette senin kullarından belirli bir pay alacağım, onları mutlaka saptıracağım, onları boş kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar, onlara emredeceğim de Allah’ın yaratışını değiştirecekler’ dedi. Kim Allah’ı bırakıp da şeytanı dost edinirse, şüphesiz o, apaçık bir ziyana uğramış olur.” [Nisa Suresi, 118-119]

Tıptaki gelişmeler neticesinde giderek yaygınlaşan ve tedaviden ziyade vücudun dış görünüşünü güzelleştirmeyi amaçlayan estetik ameliyatlar hakkında klasik fıkıh literatüründe detaylı bilgilerin olmayışı gayet doğaldır. Ancak vücuda yapılan estetik müdahalelerle ilgili sünnette ve fıkıh kitaplarında konuya ışık tutacak yeterli açıklamalar vardır.

Hz. Peygamber aleyhi vesellem döneminde Urfece adlı sahabinin, bir savaşta burnu kopmuş ve Urfece yerine gümüşten suni bir burun yaptırmıştı. Ancak gümüşten yaptırılan bu suni burnun koku yapması üzerine Efendimiz (sav) bu sahabinin altından burun yaptırmasına izin vermiştir. [Tirmizi, Libas] Burada, Allah’ın yarattığını değiştirme değil, ihtiyacın bulunması ve tedavi amacı söz konusudur. İslam âlimlerinin yaptıkları açıklamalarda, onların vücut üzerine yapılacak tasarruflarda tedavi kastının, ihtiyaç ve zaruretin bulunmasını esas aldıkları görülmektedir. Nitekim İslam âlimleri, doğuştan fazla olan bir uzvu, normale döndürmek için tedavi maksatlı müdahaleleri caiz görmüşlerdir.

Dikkat edilmesi gereken husus şudur ki; günümüzde estetik müdahalelerin yaygınlaşması ile organların/uzuvların daha güzel bir görüntüye kavuşturulması amaçlanmaktadır. Özellikle burunla ilgili estetik müdahalelerin yaygınlaştığı görülmektedir.

Abdullah İbn Mes’ud (ra)’dan şöyle rivayet edilmiştir:
“Allah, dövme yapan ve yaptıran kadınlara, yüzden kıl yolan ve yolduran kadınlara, güzellik için diş törpülettiren kadınlara, Allah’ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lanet etmiştir.”

Bu söz, Esed oğullarından Ümmü Yakup denilen bir kadının kulağına gitmişti. Bu kadın (o sırada) Kuran okuyordu. Hemen kalktı ve Abdullah İbn Mes’ud’un yanına gelerek ona: “Senden benim kulağıma gelen bu söz de ne? Sen dövme yapanlara ve yaptıran kadınlara, yüzden kıl yolduran kadınlara, güzellik için diş törpületen kadınlara, Allah’ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lanet okumuşsun” dedi.
‘Bu söylediğim Allah’ın kitabında da var’
Abdullah İbn Mes’ud: “Allah Resulünün lanet ettiklerine ben neden lanet etmeyecekmişim. Hem bu Allah’ın kitabında da var” dedi.

Bunun üzerine kadın: “Doğrusu ben Kur’an’ın iki kapağı arasındakileri okudum. Fakat böyle bir şey bulamadım” dedi. Abdullah İbn Mes’ud: “Gerçekten Kur’an-ı okudunsa, mutlaka bulmuşsundur. Yüce Allah; ‘Peygamber size neyi getirmişse onu alın! Size neyi yasakladıysa ondan kaçının/vazgeçin’ [Haşr, 69/7] buyurdu dedi.

Bunun üzerine kadın: “Gerçekten ben şimdi senin hanımının üzerinde bundan bir şey görüyorum” dedi. Abdullah İbn Mes’ud şöyle söyledi: “Git de bak!’
Kadın, İbn Mes’ud’un hanımının yanına gitti, fakat (onda bununla ilgili) bir şey göremedi. Abdullah İbn Mes’ud’un yanına gelip: “Bir şey göremedim” dedi.
Abdullah İbn Mes’ud: “Bana bak! Böyle bir şey onda olsaydı, onunla bir arada olamazdık” diye cevap verdi.
[Kaynakları: Müslim, Libas; Buhari, Libas; Ebu Davud, Teraccül; Tirmizi, Edeb; Nesai, Zinet; İbn Mace, Nikâh]

Allah Resulü, muhanneslere lanet etti!
İbn Abbas (ra) rivayet ediyor: Resûlullah aleyhi vesellem, muhanneslere lanet etti ve ‘onları evlerinize sokmayınız’ buyurdu. [İbn Mâce, Buhari, Müslim, Tirmizî, Ebû Dâvûd, Taberani]

Muhannes, kadınlaşan erkek demektir. Ahlâk, konuşma ve davranışında kadınlara özenen kimsedir. Konu ile ilgili başka rivayetler de vardır. Bunların bazıları şöyledir:
“Resûlullah aleyhi vesellem, kadınlaşan erkeklere ve erkekleşen kadınlara lanet etti. Ve: onları evlerinizden çıkarın” buyurdu.

Ümmü Seleme (ra) rivayet ediyor: Resûlullah yanımda idi. Evde bir de kadınlara benzeyen erkek vardı. Bu adam, kardeşim Abdullah’a, “Ey Abdullah, şayet Allah yarın Tâif in fethini nasip ederse, ben sana Gaylan’ın kızını göstereceğim. Çünkü o gelirken dört, giderken sekizdir [çok alımlı yürür]” dedi.
Bunun üzerine Resûlullah aleyhi vesellem, “Böyleleri bir daha yanınıza girmesin” buyurdu.

Buradan Resûlullah’ın o kimseyi önceleri erkekliği olmayan (hünsâ) biri olarak tanıdığı, bu sözü üzerine onun kadınlara ilgi duyan biri olduğunu anladığı ve onun hanımların yanına girmesine yasak getirdiğini anlıyoruz.'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Twitter; @medine_fm

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
05-05-2013 08:35 PM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Allah ile beraber olmayı dilediğimiz herhangi bir admin 0 1,010 05-20-2013 07:35 PM
Son Mesaj: admin
  Onun, bu gibi olaylarda Allah’a karşı teslimiyeti admin 0 1,060 05-16-2013 07:21 AM
Son Mesaj: admin
  Neden Allah, Kur’anda, lanet olsun admin 0 1,249 05-13-2013 05:50 AM
Son Mesaj: admin
  Allah sana soracak ey insan... admin 0 944 05-13-2013 05:49 AM
Son Mesaj: admin
  Kader, insanların başlarına gelecek her şeyi Allah’ın (c.c.) admin 0 1,467 05-05-2013 08:39 PM
Son Mesaj: admin
  Bilindiği gibi Allah'ın (C.C.) admin 0 1,128 02-19-2013 09:53 PM
Son Mesaj: admin
  Allah adı yerine tanrı veya tanrı adı yerine Allah demek caiz değildir Radyo Mevlana admin 0 989 12-15-2012 04:28 PM
Son Mesaj: admin
  Allah’ın 99 ismini zikretmek insanın gündelik hayatını değiştiriyor. admin 0 1,116 10-13-2012 08:09 PM
Son Mesaj: admin
  Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır: "En güzel isimler Allah'ındır. O halde O'na o güzel admin 0 707 10-13-2012 08:07 PM
Son Mesaj: admin
  Günlük hayatta Allah'ın isimleri kaç kere ne için zikredilme admin 0 1,180 09-19-2012 06:34 AM
Son Mesaj: admin

Allah o şeytana lanet etti. Ve o da
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap