M e R S i N   M e V L a N a   R a D Y o S u

~ Hakkımızda ~ Radyo Playeri ~ Radyomuza Destek Veren Firmalar ~ İletişim ~ Radyo Kodu ~

                              

Hakikat İslamda  

      

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
İnsanın ve diğer canlıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek
Konudaki Cevap Sayısı
0
Sonraki
Sonraki Konu
Konuyu Açan Kişi
admin
Görüntülenme Sayısı
904
Önceki
Önceki Konu
Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
 • 1 Oy - 5 Yüzde
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
İnsanın ve diğer canlıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek
admin 
Administrator

Üye Bilgileri

Üye no: 1
Kayıt : Jun 2012
Rütbe : Administrators
Mesaj Sayısı : 11,649

Rep Puanlaması

Rep Ver:

Mesajlaşma Bilgileri

Mesaj: #1
İnsanın ve diğer canlıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıylaHer Şeye Gücü Yeten Yanlızca Allah-u Teala'dır...İnsanın ve diğer canlıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek güce ve mülke sahip olan yalnızca Yüce Allah'tır. Bu nedenle insan her işinde ve ihtiyacında Allah-u Teala'nın iznini ve rızasını istemeli, O'nun adıyla hareket etmelidir.


Üstad Bediüzzaman Said Nursi, Allah-u Teala'nın adıyla hareket etmenin önemini bir eserinde şöyle vurgulamaktadır:

"Bismillah her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Bil ey nefsim, şu mübarek kelime İslâm nişanı olduğu gibi, bütün mevcudatın (varlıklar) Lisan-ı hâliyle (hal dilleriyle) vird-i zebânıdır (sürekli okumaktadırlar). Evet, bu kelime öyle mübarek bir definedir ki: Senin nihayetsiz Aczin ve fakrın (muhtaçlığın), seni nihayetsiz kudrete, rahmete raptedip (bağlayıp) Kadîr-i Rahîm'in dergâhında aczi, fakrı en makbul bir şefaatçi yapar. Evet, bu kelime ile hareket eden, o adama benzer ki: Askere kaydolur. Devlet namına hareket eder. Hiçbir kimseden pervâsı (korkup-çekinmesi) kalmaz. Kanun namına, devlet namına der, her işi yapar, her şeye karşı dayanır. Her bir nebat (bitki) ve ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök ve damarları, Bismillah der. Sert olan taş ve toprağı deler geçer. Allah-u Teala namına, Rahman namına der, her şey ona musahhar (esir) olur. " (Risale-i Nur, Sözler 1. söz)

Üstad'ın verdiği örnekteki gibi eğer insan işlerinde hayra, berekete ve başarıya ulaşmak istiyorsa, Allah-u Teala'ya teslim olup, O'nun namıyla, O'nun adıyla hareket etmelidir. Çünkü başladığı işi tamamlaması için gerekli olan kuvvet ve kudreti kendisine Allah verecektir. Varlıklara kendisine yardımcı olmaları için emir verecek ve onlara boyun eğdirecek olan da Allah-u Teala'dır.

Allah-u Teala'nın adıyla bir işe başlayan her kişi Kur'an-ı Kerim'de, "...Yardım ve zafer' (nusret) ancak üstün ve güçlü, hüküm ve hikmet sahibi olan Allah'ın Katındandır. " (Al-i İmran Suresi, 126) ayetiyle bildirilen hükümden duyduğu sonsuz güven ve başarı umudu içinde, çok hayırlı ve başarılı neticelere Allah-u Teala'nın izniyle ulaşacaktır.Allah-u Teala'nın Adı İle Başlanan Her İş İbadet Olur...Her işe Allah-u Teala'nın adıyla başlamak; kişinin günlük ihtiyaçlarını örneğin, yemek yemesi, su içmesi, temizlik yapması, yürümesi gibi hayra, güzelliğe, sağlığa, refaha, barışa, vesile olması umulan bütün işlerini ibadete dönüştürür. Zira yapılan işin Allah-u Teala'nın Katındaki makbuliyetini işin büyüklüğü küçüklüğü, ne olduğu, nasıl olduğu değil yalnızca Allah-u Teala rızası için samimiyetle yapılmış olması belirler. Allah-u Teala'nın izniyle ve O'nun adıyla günlük ihtiyaçlarını karşılaması kişinin her an kendisini Allah-u Teala'nın yedirip içirdiğini hatırlayarak şükretmesine vesile olur. Ayrıca birçok Kuran ayetinde Allah-u Teala'nın adının çokça anılması emredilmiştir.

Müslümanlar Allah-u Teala'yı çokça zikretmekle sorumludurlar. Her an Allah-u Teala'yı anarak hareket etmeleri aynı zamanda bu emri yerine getirmelerine vesile olur. Ayrıca her işinde Allah-u Teala'yı anan kişi:

Allah-u Teala'ya olan yakınlığını artırmayı umut edebilir.
Her davranışında Allah-u Teala'ya yöneldiği için her an her saniye Allah-u Teala'nın kendisiyle olduğunu bilir.
Allah-u Teala^yı unutmanın (Yüce Allah'ı tenzih ederiz) verdiği sıkıntılı ruh halini yaşamaz.
Gün boyu yaptığı her şeyin kendisi için birçok hayra vesile olacağını umabilir.Dolayısıyla Allah-u Teala'yı razı edebilmek ve sevgisini kazanabilmek müminler için her şeyden önemlidir. Bu nedenle hayatları boyunca Allah-u Teala'nın Kur'an-ı Kerim'de "Ey iman edenler, Allah'tan korkup-sakının ve (sizi) O'na (yaklaştıracak) vesile arayın…" (Maide Suresi, 35) ayetiyle buyurduğu üzere O'na daha da yakınlaşabilmenin yollarını arayarak her durumda Rabbimiz'i zikrederler'·٠• [~~ Radyo ~ Mevlana ~~] •٠·'

İnstagram; _medinefm.net_

Twitter; @medine_fm

E-Posta; radyomevlana@hotmail.com
05-19-2013 08:35 PM
Tüm Mesajlarını Bul

Gönder  Cevapla Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Diğer yandan Allah'ın kulu olduğu bilincinden admin 0 1,236 05-23-2013 11:00 AM
Son Mesaj: admin
  Elbette ki bir insanın Allah Katındaki üstünlüğü admin 0 1,030 05-12-2013 08:32 PM
Son Mesaj: admin

İnsanın ve diğer canlıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


  »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

  Türkçe Çeviri :
  MyBB Türkiye, Powered by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group

   

  Ücretsiz Seo yap arabesk radyo